Uchwała Nr XLIII/264/2006

Rady Miejskiej w Nowem

z dnia 27 września 2006   

 

zmieniająca uchwałę Nr XXI/149/2004 Rady Miejskiej w Nowem z dnia 28 października 2004 r.  w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania.

 

 

 

  Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 11 oraz art. 50 ust. 6 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej

( Dz.U. Nr 64, poz.593 z późniejszymi zmianami)

 

Rada Miejska

uchwala co następuje:

 

W uchwale Nr XXI/149/2004 Rady Miejskiej w Nowem z dnia 28 października 2004 roku wprowadza się następujące zmiany:

 

 

§ 1

 

W § 5 po pkt 3 dodaje się  pkt 3a w brzmieniu:

 „3a. W przypadku, gdy wszyscy członkowie rodziny, o której mowa w § 1 pkt 3, nie mogą zapewnić opieki ze względu za swój stan zdrowia, udokumentowany aktualnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, odpłatność za usługi ustala się zgodnie ze stawką ustaloną dla osoby samotnej.”

 

§ 2

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi.

 

 

§ 3

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

UZASADNIENIE

 

do uchwały Nr XLIII/264/2006 Rady Miejskiej w Nowem z dnia 27 września 2006 zmieniającej uchwałę Nr XXI/149/2004 Rady Miejskiej w Nowem z dnia 28 października 2004 r.  w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania.

 

 

 

   Zgodnie z uchwałą Nr XXI/149/2004 Rady Miejskiej w Nowem z dnia 28 października 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania, odpłatność za usługi ustala się zależnie od posiadanego dochodu, w innej wysokości dla osoby samotnej i dla osoby w rodzinie.

   Wysokość odpłatności ze strony osób w rodzinie jest wyższa niż osób samotnych. Pozwala to na objęcie pomocą przede wszystkim osób samotnych, przy jednoczesnym zobligowaniu zdrowych członków rodzin osób wymagających pomocy do świadczenia jej we własnym zakresie.

  Jednak w praktyce okazało się, że w przypadku rodziny, ( dwu lub kilkuosobowej) gdy wszystkie osoby wspólnie zamieszkałe wymagają opieki ze względu na zły stan zdrowia, odpłatność świadczona zgodnie ze stawką dla osób w rodzinie jest tak znaczna, że osoby rezygnowały z pomocy bądź powodowało to znaczne ich ubożenie. W sytuacji, gdy z uwagi na niepełnosprawność wszystkich członków rodziny, znaczna część dochodów wydatkowana jest na koszty leczenia, odpłatność za świadczone usługi stanowi poważne uszczuplenie dochodów.

 Stąd wprowadza się niniejszą zmianę, pozwalającą, w sytuacji, gdy wszystkie osoby w rodzinie posiadają orzeczoną niepełnosprawność i wymagają opieki, ustalić odpłatność zgodnie ze stawką przewidzianą dla osób samotnych, czyli niższą.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

mgr Marek Słomiński